KREPŠINIS IR TAISYKLĖS

Krepšinis yra viena populiariausių sporto šakų visame pasaulyje. Jos išradėjas – amerikietis kanadietis daktaras Džeimsas Neismitas (James Naismith).

1891 metais išrastos naujosios sporto šakos paskirtis leisti studentams sportuoti žiemos metu, kai nebuvo sąlygų užsiimti kitomis sporto šakomis.

Krepšinis yra komandinė sporto šaka, kurioje dvi komandos, turinčios po penkis žaidėjus aikštėje, stengiasi žaisdamos stačiakampėje aikštelėje įmesti kuo daugiau taškų į krepšį.

Aikštelėje yra du 46 cm skersmens krepšiai, pakelti į 305 cm aukštį. Žaidimo metu galima įmesti du arba tris taškus (atakuojant nuo tritaškio linijos), taip pat varžovams prasižengus metami baudos metimai, kurių kiekvieno vertė yra taškas.

Po pražangos laikas sustabdomas ir skiriamas vienas, du ar trys baudos metimai (priklausomai, kokioje situacijoje buvo prasižengta).

Komanda, surinkusi daugiausiai taškų žaidimo pabaigoje, laimi, tačiau jei rezultatas yra lygus, žaidžiamas pratęsimas.

Krepšininkai žaidimo metu privalo varinėtis kamuolį viena ranka, mušinėdami jį į aikštės dangą ir neperžengdami šoninių linijų – tai reikalauja nemenkų įgūdžių.

Puolimo metu žaidėjai gali naudoti įvairius veiksmus atakuojant krepšį - dėjimą, metimą, šuolio metu ar tiesiog atlikti rezultatyvų perdavimą komandos draugui.

Gynyboje jie gali be didesnio fizinio kontakto atimti kamuolį iš varžovo, perimti perdavimus arba blokuoti metimus.

Penki žaidėjai, vienu metu esantys aikštėje, skirstomi į penkias pozicijas – aukščiausias vadinamas vidurio puolėju, kuris stengiasi būti arčiau krepšio.

Sunkieji ir lengvieji krašto puolėjai šiais laikais gali atlikti universalias funkcijas, o atakuojantys gynėjai ir įžaidėjai labiausiai specializuojasi metimams iš tolimesnių distancijų ir žaidimo organizavimu.

SKIRTUMAI

Įvairiuose žemynuose krepšinio taisyklės šiek tiek skiriasi.

Pavyzdžiui, NBA lygoje žaidžiami keturi kėlinukai po 12 minučių, o Europoje – keturi kėlinukai po 10 minučių.

JAV studentų NCAA lygoje žaidžiami du kėliniai po 20 minučių.

Krepšinio fanai taip pat neturėtų labai stebėtis, kai išvysta kitaip traktuojamus smulkius niuansus aikštėse.

ČEMPIONATAI

Stipriausia pasaulio klubų lyga yra NBA, kurioje varžosi JAV ir Kanados komandos. Čia taip pat mokamos ir didžiulės algos žaidėjams.

Pastaraisiais metais atlyginimų riba buvo pakelta į kosmines aukštumas – didžiausios lygos žvaigždės gali tikėtis 200 mln. JAV dolerių vertės kontraktų vos keliems sezonams.

Europoje savo populiarumu išsiskiria Eurolyga, kurioje jau porą dešimtmečių rungtyniauja Kauno „Žalgirio“ komanda, kuri 1999 metais tapo turnyro čempione.

Lietuvoje yra rengiamos LKL, NKL ir RKL pirmenybės. Pati stipriausia lyga – LKL. Čia subrendę žaidėjai dažnai išvyksta į pajėgius Europos klubus ar net NBA.

NKL pirmenybėse žaidžia finansiškai silpnesnės komandos iš mažesnių Lietuvos miestų.

RKL – pusiau mėgėjų lyga, kurioje kovoja dublerinės komandos ar karjeras planuojantys baigti garsūs veteranai.

Lietuvoje vyksta net mokinių krepšinio čempionatai (MKL), kur kiekvienas miestas gali deleguoti įvairaus amžiaus grupių mokinius ir taip įrodyti savo aukštą krepšinio paruošimo lygį.

LKL LYGA

1993 metais įkurtą LKL lygą iki šiol yra laimėję tik du klubai – Kauno „Žalgiris“ (23 kartus) ir Vilniaus „Rytas“ (5).

Pirmenybėse dalyvių skaičius kartais kinta ir čia nuolatos varžosi maždaug 10–11 ekipų.

Savo atstovus stipriausiame šalies čempionate turi Alytaus („Dzūkija“), Šiaulių („Šiauliai“), Jonavos, Kauno („Žalgiris“), Vilniaus, Utenos („Juventus“), Klaipėdos („Neptūnas“), Pasvalio („Pieno žvaigždės“), Panevėžio („Lietkabelis“), Prienų, Kėdainių („Nevėžis“) miestai.

Rudenio–pavasario mėnesiais vyksta reguliarusis sezonas, o jam pasibaigus – atkrintamosios varžybos, kai ekipos ketvirtfinalio, pusfinalio ir finalo serijose grumiasi iki tam tikro pergalių skaičiaus.

EUROLYGA

Nuo 1958 m. FIBA įsteigė Europos čempionų (Eurolygos) taurę ir turnyras gyvavo iki 2000 m. vasaros. Tuomet Europos krepšinyje vyko skilimas ir kai kurių klubų iniaciatyva buvo įkurta Eurolyga. 

Kadangi FIBA ​​neturėjo jokių teisinių priemonių naudoti šį pavadinimą, ji pradėjo naują lygą, pavadintą FIBA ​​SuproLeague. 2000–2001 metų sezonas prasidėjo dviem Europos profesionalių klubų krepšinio turnyrais: FIBA ​​SuproLeague (pervadinta iš FIBA ​​EuroLeague) ir Eurolyga.

Geriausi klubai buvo suskirstyti į dvi lygas: „Panathinaikos“, Tel Avivo „Maccabi Elite“, Maskvos CSKA ir „Efes Pilsen“ liko FIBA, o „Olympiacos“, Bolonijos „Kinder“, Madrido „Real Teka“, „FC Barcelona“, „Paf Bologna“, Kauno „Žalgiris“, „Benetton Treviso“, AEK ir „Tau Ceramica“ prisijungė prie Eurolygos.

Galiausiai Europoje išsigrynino Eurolygos turnyras, o FIBA nukreipė pagrindinį dėmesį į rinktinių varžybas.

FIBA ČEMPIONŲ LYGA IR EUROPOS TAURĖ

2015 m. spalio mėn. FIBA bandė susigrąžinti aukščiausio lygio Europos klubų turnyro kontrolę, siūlydama naują turnyrą.

Vis dėlto Eurolyga išliko pagrindiniu turnyru Europoje, o FIBA Čempionų lyga dažnai keičia savo formatą ir vis dar stengiasi piniginėmis premijomis prisivilioti garsius klubus.

Eurolygos organizuotas Europos taurės turnyras, kurį du kartus laimėjo Vilniaus „Rytas“,  ilgą laiką buvo antras pagal pajėgumą Senajame žemyne, tačiau FIBA pradėjus savo atsakomuosius veiksmus, šios pirmenybės susilpnėjo.

Bandant išsaugoti jos dalyvius, buvo pasiūlytas naujas formatas, kuris buvo įgyvendintas 2021/2022 m. sezone.

STIPRIAUSIOS EUROPOS VIETINĖS LYGOS

Pajėgiausiais vietiniais čempionatais galima įvardinti Ispanijos ACB lygą, Rusijos Vieningąją lygą.

ACB lygoje žaidžia Eurolygos grandai Madrido „Real“, „Barcelona“, Vitorijos ekipa, taip pat gerai žinomos „Malaga“, „Joventut“, „Gran Canaria“, „Valencia“ ir kitos.

Vieningoje lygoje rungtyniauja Maskvos CSKA, Kazanės UNICS, Krasnodaro „Lokomotiv“, Permės „Parma“, Sankt Peterburgo „Zenit“.

Šiame čempionate varžosi ir užsienio klubai, pavyzdžiui, Talino „Kalev“ ar Kazachstano atstovė „Astana“.

RINKTINĖS

Kiekviena šalis yra suformavusi įvairaus amžiaus grupių rinktines. Pagrindinės – vyrų ar moterų – turi galimybę dalyvauti Europos, pasaulio čempionatuose ar olimpinėse žaidynėse.

Vyrų rinktinių tarpe išsiskiria JAV ekipa, kuri nuo 1992 metų į svarbiausius turnyrus dažniausiai atsiunčia iš NBA žvaigždžių sudarytą komandą.

Elitinėmis planetos rinktinėmis taip pat vadinamos Ispanija, Lietuva, Serbija, Argentina, Prancūzija, Australija, savo pajėgumu kartais blyksteli Graikija, Italija, Brazilija, Rusija, Slovėnija, Turkija.

KREPŠINIO STATISTIKA

Kiekviena Europos ar Lietuvos krepšinio lyga turi savo oficialų puslapį, kuriame be naujienų yra talpinama ir išsami statistika. Sirgaliai taip pat gali peržiūrėti statistiką specialiose svetainėse, kur kreipiamas dėmesys net ir smulkiems niuansams.

Patys įdomiausi statistikos faktai yra paviešiniami socialiniuose tinkluose, dažniausiai „Twitter“.

KREPŠINIO NAUJIENOS

Lietuvoje kiekviena krepšinio lyga turi savo atskira puslapį. Tuo tarpu pačios svarbiausios naujienos talpinimos atskirose krepšinio svetainėse, o jų tarpe ir – „basket.lt“.

KREPŠINIO TRANSLIACIJOS GYVAI ŠIANDIEN

Kauno „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje transliuoja LRT televizija, fanai taip pat turi galimybę už kelis eurus per mėnesį stebėti internetines transliacijas įvairiose platformose.

LKL čempionatą transliuoja BTV, rungtynės rodomos „Go3“ platformoje.

NBA lygos transliacijas galima žiūrėti „Sport 1“ ar interneto platformose.