Lietuvos krepšiniui - 98-eri © krepsinionamai.lt

Balandžio 23 d. Lietuvos krepšiniui – gimtadienio šventė. Šiais metais šalies krepšinis švenčia 98-ių metų gimtadienį.

Tiek metų praėjo nuo pirmųjų rungtynių, kuriose susitiko Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos komanda ir laikinosios sostinės rinktinė. Jas rezultatu 8:6 laimėjo LFLS.

Tais pačiais metais (1922 m.) buvo surengtos ir Lietuvos moterų krepšinios pirmenybės, o po dviejų metų ir šalies vyrų čempionatas.

Algimanto Bertašiaus ir Stanislovo Stonkaus knygoje „Su Lietuvos vardu per Europą, per Pasaulį“ vaizdžiai aprašomos pirmosios tarpvalstybinės rungtynės ir pasirodymas 1937 metų Europos krepšinio čempionate.

Pirmosios tarpvalstybinės rungtynės rungtynės įvyko 1925 metais. Tuomet Lietuvoje krepšinį žaisdavo tik ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį lauko aikštėse, dažniausiai kitų šakų sportininkai: futbolininkai, lengvaatlečiai.

Į Lietuvos rinktinę buvo pakviesti Lietuvos čempiono (Kauno) Šančių „Kovo“ keturi žaidėjai: V.Balčiūnas, S.Sabaliauskas, M.Bučinskas, A.Heiningas ir du Šiaulių LFLS žaidėjai – S.Kumpis ir B.Norvaiša. Komandoje buvo ir atsarginis Leonas Rakickas.

To meto spaudoje buvo rašyta: Sekmadienį, gruodžio 13 dieną, Rygoje buvo pirmos tarpvalstybinės basketbolo rungtynės Lietuva-Latvija., kurias kaip ir galima buvo laukti, laimėjo Latvija rezultatu 41:20 (15:8). Rungtynės buvo uždengtoje aikštėje, salėje. Tokiomis sąlygomis mūsiškiai nėra pratę žaisti.

Iki tol pralaimėjusi visas tarpvalstybines rungtynes, nevertinama ir Europos čempionate Lietuvos rinktinė jau per pirmas rungtynes turėjo galynėtis su galinga Italijos rinktine.Visi buvo įsitikinę, kad maža Lietuva prieš milžinę Italiją kris kaip rudens šalnos pakąstas lapas <…>. Tačiau mūsiškiai buvo nepaprastai geros nuotaikos <…>. Vyravo viena mintis: „ligi paskutinių jėgų už valstybės garbę ir Lietuvos trispalvę“.Iš tiesų mūsų krepšininkų laukė labai rimtas išmėginimas jau per pirmas rungtynes. Ir kiti varžovai buvo ne prastesni.Mūsų priešininkai italai yra gana įdomūs. Tai augaloti ir gerai treniruoti vyrai, kurie nuolat šypsosi ir juokauja… Jų vadovas S.Marozini tiki, kad šios pirmenybės bus labai įdomios ir aštrios, net įdomesnės už Berlyno olimpiados krepšinio turnyrą.

Mat Berlyne amerikiečiai ir kanadiečiai buvę per aiškūs favoritai, o čia, Rygoje, bus ryškinama, kiek kuri valstybė išmoko amerikiečių taktikos ir technikos. Patys italai esą daug rengėsi, daug dirbo. Rinktinė buvo sudaryta iš keturių miestų krepšininkų: Milano, Triesto, Bolonijos ir Romos.

Lietuvos krepšininkai pateikė didžiulę staigmeną: ne tik „nekrito kaip rudens šalnos pakąstas lapas“, bet ir nugalėjo vienus pagrindinių pretendentų į Europos čempionų titulą rezultatu 22:20 (15:9).Šios pergalės įkvėpti lietuviai nužygiavo iki aukščiausio apdovanojimo pakylos laiptelio ir pradėjo rašyti įsimintiną šalies krepšinio istoriją.

Straipsnio įvertinimas: 0 0
    Komentarų šiame straipsnyje kol kas nėra...
    Komentarų šiame straipsnyje kol kas nėra...
    Komentarų šiame straipsnyje kol kas nėra...

Kitos naujienos